Maj mesec zauzima specijalno mesto u kalendaru „večitih derbija“!

6. maja 1995 godine odigran je jubilarni stoti večiti derbi, ali nije jedini važan. Crvenim slovom je zaokružen i 7. maj 1972. godine.

Zašto?

7. maja 1972. godine Crvena zvezda i Partizan su odigrali 62 „večiti derbi“. Zvezda je na svojoj Marakani dočekala najvećeg rivala. Ali ovaj derbi nije bio običan. Ne, taj derbi je zasvetleo i ostao sećanju kao prvi koji je odigran pod svetlima reflektora.

Rezultat je bio 1:1 dok su posle izvođenja penala bolji bili igrači Partizana. Udarci sa „kreča“ su se tom prilikom izvodili jer su „večiti“ ovaj duel odigrali za trofej Politike.

Bogićević je u 20. minutu savladao sopstvenog golmana posle udraca Živaljevića, dok je u 49. minutu izjednačenje donela jedna od najvećih legendi, treća Zvezdina zvezda,  Dragan Džajić.

Od tada je odigrano mnogo derbija. Puno njih je bilo boljih od tog odigranog maja 1972. godine. Ali će zauvek ostati zapamćeno kada se derbi prvi put igrao po mraku!