You are currently viewing Zvezda šampionski u Ljubljani!

Zvezda šampionski u Ljubljani!

Derbi 17 kola košarkaške ABBA lige odigran je u Ljubljani između šampiona Crvene Zvezde i Cedevita Olimpije!

I kakav je to meč samo bio. Opravdao je zvanje derbija u svakom smislu te reči. Crveno-beli su u završnici za anale savladali Cedevitu rezultatom 83:82.

U prvom poluvremenu viđena je veoma efikasna igra na obe strane i 86 postignutih poena. Veoma neobično za izbranike dejana Radonjića koji su primili čak 43 poena za jedno poluvreme. Cedevita je krenula iz sve snage u duel, sa opuštenom rukom većine igrača. Od prvih deset poena devet je bilo van linije za tri poena. Zvezda je pokušala da prati ritam protivnika koji je vremenom opadao. Međutim i dalje se igralo veoma brzo što je odgovaralo domaćem sastavu, dom+k Zvezda na početku nije uspevala da pogodi neke lake šuteve.

Blažič je blistao, za sedam minuta dao je 10 od 25 poena svoje ekipe, i to ni manje ni veše nego najboljoj odbrani lige. Ubrzo je usledila serija Crvene zvezde od 7:0 i umesto da Cedevita Olimpija poveća na dvocifrenu razliku, gosti su im disali za vratom (27:25). Košem za tri poena Branka , trećom timskom, Zvezda je uspela da izjednači i na prvu mini-pauzu se otišlo kao da se nije ni igralo.

Vođeni  Ostinom Holinsom koji je blistao na oba kraja terena, Zvezda je preokrenula i ekipa domaćina  ispala je iz početnog koloseka. Međutim, kada su u igri ponovo bili Dragić, Ferel i sjajni Jaka Blažič, stvari bi se popravljale za  Cedevita Olimpiju. Tako su se ekipe do pauze smenjivale u vođstvu, Dejan Radonjić je u jednom momentu podviknuo na svoje momke na pauzi, što je nekarakteristično za njega i oni su odreagovali pozitivno nakon što su nastavili meč. Posle 20 minuta meča – kao da se nije ni igralo (43:43).

Nikola Kalinić je bio potpuno van ove utakmice u prvom delu meča. Prve poene pronašao je tek sa startom drugog poluvremena, ali i on je, baš kao i Branko Lazić i Ognjen Dobrić, rano sakupio tri lične greške. No, tada je zaigrao kako ume, brzo ubacio 10 poena za pet minuta i od izuzetne važnosti za Crvenu zvezdu – pojavio se najbolji igrač. U napadu je blistao i Ostin Holins i zahvaljujući njemu i Kaliniću, uz solidnu odbranu, Zvezda je imala konstntnu prednost u trećoj četvrtini. Ono čega su se u Zvezdi bojali – ponovo se dogodilo. Nikola Kalinić je, baš kao i u Francuskoj protiv Asvela, rano napravio četiri lične i morao je veći deo finiša da provede na klupi.

U ključnim momentima trojke je pogađao Branko Lazić. Jedna u prvoj četvrtini , a onda dve u završnici za stopostotan učinak (3/3) i Zvezda je dugo čuvala svoju prednost uprkos brojnim odgovorima Slovenaca odnosno Jake Blažiča koji je blistao. Mini-serijom od 9:2, domaći su ponovo poveli.

Prednost je bila na strani  Olimpije u završnici, imali su i pet poena viška, a onda je Nikola Ivanović pogodio šut za tri poena iako je loše  šutirao čitav meč. Mnogo poena pod obručem u poslednjoj četrtini primila je Crvena zvezda, naročito od Alena Omića koji je u nekoliko navrata bio potpuno sam ispod koša.

Trojkom i bolkadom Holinsa, Zvezda je obezbedila napad za pobedu. Izuzetna partija Amerikanca i na sedam minuta pre kraja, Ivanović je iznudio faul Edžama koji je završio meč. Pogodio je oba i Zvezda je povela 83:82. Mnogo puta do sada je Zvezda odigrala lošu završncu ali ne i ovoga puta. Ostali su mirni košarkaši crveno-belih i slavili 83:82 za ostanak na liderskoj poziciji ABBA lige.

Ostin Holins je ubacio 18 poena, Nejt Volters 14. S druge strane, odličan je bio Jaka Blažič sa 21 poenom, 11 skokova i pet asistencija.